WFOSiGW
Drodzy Rodzice !!!
Po raz drugi udało nam się zostać zwycięzcami konkursu ekologicznego dofinansowanego przez WFOSiGW. Wkład własny niezbędny do uzyskania dofinansowania wpłaciła Rada Rodziców.
Przedszkole Miejskie Nr 100 w Łodzi
realizuje zadanie pod nazwą „Nasze ekologiczne pracownie”
Wniosek złożony w ramach Konkursu pn. „ Nasze ekologiczne pracownie” na rok szkolny 2021/2022” otrzymał dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Obszar tematyczny: Zagospodarowanie wybranego miejsca na terenie należącym do placówki w celu utworzenia punktu dydaktycznego na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z edukacji ekologicznej i przyrodniczej.
Wartość ogólna zadania: 35 082,00 zł
Kwota dotacji przyznana przez WFOŚiGW: 31 568,00 zł
Finansowy wkład własny Przedszkola: 3 514,00 zł (wkład własny niezbędny do uzyskania dofinansowania wpłaciła Rada Rodziców ).
Tytuł projektu: „ Mali tropiciele przyrody’’
Zakres merytoryczny
Projekt przewiduje utworzenie na terenie ogrodu przedszkolnego punktu dydaktycznego pt. ''Mali tropiciele przyrody'' na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z edukacji ekologicznej i przyrodniczej . Celem dydaktycznym nowopowstałej ścieżki edukacyjnej będzie zdobywanie wiedzy przyrodniczej poprzez zabawę i wypoczynek w ogrodzie przedszkolnym. Dzięki projektowi ogród będzie żywą pracownią dydaktyczną, w której przedszkolaki będą prowadzić ciekawe eksperymenty, obserwacje, gdzie mają zapewniony kontakt z żywą przyrodą – roślinami, krzewami, drzewami, ptakami, owadami.
Dzieci poprzez zabawę i edukację będą uczyć się samodzielnego uprawiania ogrodu: przygotowanie gleby, sianie, sadzenie i pielęgnowanie roślin. Będą wiedziały jak dbać o ogrodowe rośliny (kwiaty, warzywa, zioła), będą rozumiały zjawiska zachodzące w przyrodzie. Końcowym etapem będą zbiory oraz sposoby wykorzystania ziół, warzyw i które posłużą do edukacji zdrowotnej – spożywanie oraz wykorzystanie w kuchni przedszkolnej jako sałatki, elementy kanapek. Dzieci będą mogły samodzielnie nie tylko wyhodować rośliny, ale także zebrać plony i je zjeść. Mając na uwadze, że przedszkole położone jest w centrum miasta, będzie to dla nich niezwykła szansa na bezpośredni kontakt z przyrodą, naukę odpowiedzialności za otaczający nas świat oraz zrozumienie zjawisk zachodzących w otaczającym nas środowisku.
Wyposażenie punktu dydaktycznego
- Zakątek warzywny
- Zakątek kwiatowy
- Zakątek ziołowy
- Zakątek krzewów
- Zakątek roślin
- Zakątek eko: kosze na odpady - stanowisko selektywnej zbiórki odpadów do recyklingu , kompostownik - sposób na pozbycie się odpadów organicznych, źródło wartościowego nawozu oraz aspekt edukacyjny dla dzieci.
- Zakątek badacza: altanka wyposażona w stoliki i ławki, zestaw narzędzi ogrodniczych ,pomoce dydaktyczne m.in lupy i lornetki, pudełka z lupą i miarką oraz stacja meteorologiczna, która posłuży do obserwacji zjawisk atmosferycznych takich jak kierunek wiatru, ilość wód opadowych.
W ogrodzie znajdą się również: karmnik dla ptaków i domek dla owadów, zostanie rozprowadzony system nawadniający. W ogrodzie zostaną posadzone krzewy i byliny o różnej fakturze i kolorystyce. Ogród będzie zmieniał się wraz z porami roku, wiosną dzieci będą przygotowywać się do nasadzeń, sadzić warzywa zioła, latem i jesienią zbierać plony a późną jesienią zabezpieczać rośliny przed zmarznięciem.
Jesienne bukiety
Jesienne bukiety
Przedszkolaki wykonały własną kompozycję z kolorowych liści tworząc jesienne bukiety. ...
Badamy liście
Badamy liście
Badanie faktury liścia, kształtu, koloru. Obserwacja zmian w przyrodzie....
Środowisko ponad wszystko
Środowisko ponad wszystko
Zabawy przyrodnicze w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem lup: oglądanie owoców drzew, obserwacja unerwienia liści, obserwacja kory drzew....
Drzewa zielone płuca dotlenione
Drzewa zielone płuca dotlenione
Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie z wykorzystaniem lornetek....
Babie lato-Jesienne porządki
Babie lato-Jesienne porządki
Jesienne porządki w przedszkolnym ogrodzie - grabienie liści, porządkowanie ogrodu...
Każdy dzień, to dzień ziemi
Każdy dzień, to dzień ziemi
Poznawanie ziemi zmysłami – dotyk, zapach, obserwacja z wykorzystaniem lupy. Zapoznanie przedszkolaków z ciekawostkami o Ziemi. Utrwalenie wiadomości jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Przedszkolaki oglądały w pojemnikach z lupą ziemię, organizmy żyjące np. dżdżownice...
Poszukiwacze skarbów przyrody
Poszukiwacze skarbów przyrody
Dzieci obserwowały za pomocą lornetek i lup mieszkańców w ogrodzie przedszkolnym. Okazało się - ku ich zdumieniu, że nawet jesienią można z powodzeniem obserwować ptaki, owady i stawonogi. Dzieci na liściach dojrzały pająka, na drzewie mrówki a wśród kolorowych liści ptaki....
Jak wygląda lato?
Jak wygląda lato?
Obserwacja pogody i zmian zachodzących w przyrodzie...
Uf jak gorąco.
Uf jak gorąco.
Obserwacja pogody i zmian zachodzących w przyrodzie....
Paleta barw- kolory w ogrodzie
Paleta barw- kolory w ogrodzie
Przedszkolaki zachwycają się kolorowymi kwiatami, zwracając uwagę na różne kształty liści, porównują płatki kwiatów....